Градоначелник обишао радове на пројекту „Хитног опоравка од поплава“

11.9.2018. Градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић данас је заједно са шефом Одјељења за пољопривреду, шумарство и водопривреду Зораном Гајићем и сарадницима обишао радове на пројекту „Хитног опоравка од поплава“ и потпројектима из области пољопривреде у мјестима Вучиловац и Крепшић.

Приликом посјете овим мјестима обишао је радове гравитационог испуста на устави у Вучиловцу,  каналске мреже хидромелирационог система „Обједа“ као и савски одбрамбени насип у Вучиловцу.

Градоначелник је казао да су највећим дијелом предвиђени радови са Свјетском банком реализовани на подручју Дистрикта.

„Према оцјени Свјетске банке ми смо након катастрофалних поплава које су погодиле Брчко дистрикт БиХ можда на најбољи начин реализовали пројекат, боље и од Републике Српске и Федерације БиХ. Пројекат је дао очекиване резултате на овом подручју и тим средствима укупне вриједности око 7 милиона марака санирано је пет мостова, два путна правца и критични дио насипа“, казао је Милић.



За гравитациони испуст на устави у Вучиловцу од Свјетске банке обезбијеђена су средства у износу од 181.730,84 КМ, за каналске мреже хидромелирационог система „Обједа“ 488.916,98 КМ, док су за савски одбрамбени насип у Вучиловцу обезбијеђена грант средства Европске уније у износу од 2 милиона КМ  и кредитна средства Свјетске банке у износу од 164.757,65 КМ.

Градоначелник је приликом обиласка ових подручја нагласио да је још један бенефит од овог пројекта то што ће се 2.000 кубних метара дрва која су прикупљена након чишћења ријечних корита подијелити социјално угроженим породицама.

„Прикупљено је око 2.000 кубних метара огрјевног дрвета укупне вриједности око 100.000 марака и ми ћемо ове недјеље расписати јавни позив за додјелу тог огрјевног дрвета социјално угроженим породицама на простору Дистрикта. Овај огрјев ће добити 332 корисника, односно 6 метара по породици“, казао је Милић.



Додао је да постоје и други пројекти који ће се реализовати у Вучиловцу те да је сигуран да ће након њихове реализације Вучиловац као и Дистрикт и мјеста која су низводно од ријеке Саве бити заштићена од евентуалних будућих елементарних непогода.

Шеф Одјељења за пољопривреду, шумарство и водопривреду Зоран Гајић казао је да је основни циљ заштитити становништво на овом подручју као и становништво на дијелу Републике Српске и Федерације БиХ.

„Добијена су средства од Свјетске банке за санацију и изградњу насипа, а све с циљем како би се заштитило становништво Вучиловца и Крепшића. Осим становника Дистрикта тај насип штити и становнике Републике Српске, али и грађане Федерације БиХ. Вјерујем да ћемо убрзо наставити с радовима и обезбиједити средства за реконструкцију пута“, казао је Гајић.

Пројекат „Хитног опоравка од поплава“ финансиран је из кредитних средстава Свјетске банке, а постигао је импресивне резултате на нивоу цијеле државе у рјешавању приоритетних потреба људи у подручјима погођеним поплавама. 715.165 људи директно је имало користи од испоруке хитне робе и рехабилитације 343 регионална и локална инфраструктурна објекта.



Када је ријеч о Брчко дистрикту БиХ изграђено је пет мостова, два путна правца те саниран критични дио савског насипа код Вучиловца. Пројекат је вриједан 7.000.000 конвертибилних марака. Започет је крајем 2014. године с роком завршетка 31. 12. 2018. године.

Када је ријеч о санацији и реконструкцији инфраструктуре уложено је 2.100.000 КМ у изградњу моста преко ријеке Тиње у Мјесној заједници Бијела према засеоку Цвијановићи, још једног моста у овој мјесној заједници – Бранковог моста, изградњу моста преко ријеке Зовичица на улазу у Омербеговачу на локалном путу Брчко – Штрепци те изградњу моста преко ријеке Ломнице у Дренови. Реконструисани су и путни правци Маоча – Исламовац и Маоча – Рашљани.

Саниран је гравитациони испуст на устави, очишћен дио каналске мреже Обједа и очишћен дио ријечних корита. Радови чишћења притока ријеке Саве, односно рјечица Тиња, Ломница, Брка, Зовичица, Говнеч, Јаруга и Близна, који покривају око 20 локалних заједница, успјешно се приводе крају, за шта је путем овог пројекта издвојено око 2.000.000 КМ, што има велики значај у одбрани од поплава јер су очишћена ријечна корита и дијелови каналске мреже који нису били чишћени годинама уназад.

еГрађани